Cinsel Taciz Nedir?

Cinsel Taciz / Şiddet / Saldırı

Cinsel Taciz /Şiddet/ Saldırı Nedir?

CİNSEL TACİZ:

Sözle, beden diliyle veya her türlü iletişim aracıyla gerçekleştirilen, kişinin cinsel özgürlüğünü ihlal eden, rızasına dayanmayan cinsel içerikli davranışların tümü cinsel tacizdir. Laf atmak, istenmediği halde cinsel içerikli konuşmalar yapmak, öpücük atmak, cinsel içerik paylaşmak vb. davranışlar cinsel taciz örnekleridir.

 

CİNSEL ŞİDDET:

Cinselliğin kontrol etmek, denetlemek, küçük düşürmek, aşağılamak ve cezalandırmak amacıyla bir şiddet aracı olarak kullanılmasıdır.

 

CİNSEL SALDIRI:

Kişinin rızası olmaksızın elleme, dokunma, sarılma gibi beden dokunulmazlığını ihlal eden davranışların tamamı cinsel saldırıdır. Penetrasyon veya benzer biçimde zorlamalar cinsel saldırının sadece bir türüdür. İstenmeyen her hangi bir temas cinsel saldırı kapsamına girer.

 

Flört Şiddeti / Israrlı Takip

Flört Şiddeti/Israrlı Takip

 

FLÖRT ŞİDDETİ:

Flört şiddeti, sevgililik ilişkisi içerisinde fiziksel, cinsel, psikolojik, sosyal ve dijital şiddet içeren davranışlarda bulunulmasıdır. Taraflardan birinin diğerine şiddet göstererek kişi üzerinde egemenlik kurması, onu kontrol etmesi ve diğer kişiye güç uygulamasıdır.

 

ISRARLI TAKİP:

Israrlı takip, sevgili veya herhangi biri tarafından yoğun biçimde izlenmek ve takip edilmektir. Takip davranışı, korku uyandırmayı, gözdağı vermeyi ve güvencesiz hissettirmeyi hedefler. Eski sevgilinin haber vermeden veya davet edilmeden eve, okula, kişinin bulunduğu mekana gelmesi, kişinin karşısına çıkması, sürekli hediye, çiçek vb. alması veya göndermesi, arkadaş çevresi aracılığıyla iletişim kurması ve kişi ile ilgili bilgi almaya çalışması ısrarlı takip davranışı örnekleridir.

 

Toplumsal Cinsiyet Temelli Taciz

Toplumsal cinsiyet temelli taciz, bir kişinin veya bir grubun cinsiyet kimliği ve/veya cinsel yönelimine yönelik sözlü veya fiziksel saldırı ve ayrımcılıktır. Kişinin cinsiyet kimliğine yönelik farklı davranmak, kişiyi aşağılamak, tehdit etmek, cinsiyet kimliğini tanımamak veya toplumsal cinsiyet rolleri üzerinden belirli bir kalıpta hareket etmesi için baskı yapmak, kullanmadığı veya istemediği bir adla hitap etmek, toplumsal cinsiyet temelli tacizin örnekleridir. Toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılık içerisine çocukların cinsel istismarı, evlilik veya aile içinde adına yönelik şiddet, taciz, tecavüz, ensest de dahildir. Bunların hepsi ilgili yasalarda suç olarak tanımlanır.