Faydalı Bilgiler

Onay (Rıza) İnşası

Onay (Rıza) İnşası Nedir?

Kişinin onay vermediği herhangi bir davranıştaki "hayır"ı "evet"e çevirmek için kullanılan ve fiziksel zorlama içermeyen bütün yöntemler. 

Bu yöntemler ısrar, manipülasyon, duygusal tehditler, ikna süreçleri, duygusal baskı, kaygıyı azaltma, vb. olabilir.

İlişkilerde Şiddet

Şiddet Sarmalı Nedir?

Partneriniz psikolojik veya fiziksel şiddete başvuruyor, sizi suçluyor, sonra affediyor, ardından biraz güzel günler geliyor, tekrar şiddet yükseliyor ve siz aslında ondan ayrılmak istemiyor ve ilişkinin "bu yönünü" sevmiyorsanız bunun adı "şiddet sarmalı"dır. Herkesin öfkelenme hakkı vardır ama kimsenin bunu karşısındakine şiddet olarak yaşatma hakkı yoktur. 
Şiddeti normalleştirmeyi öğrenmiş her kişinin psikolojik problemi yoktur. Şiddet içeren davranışları psikolojik bozuklukla açıklayarak yanlış teşhislerle görünmez kılmayalım!

Bağımlı İlişki Nedir? Sağlıklı İlişki Nedir?

Sizinle sürekli olarak alaycı bir dille konuşulan bir ilişkide oldunuz mu?*

Kötü ve sağlıksız bir ilişki sadece fiziksel şiddet içeren ilişki değildir. Bize saygı duyulduğunu hissetmediğimiz; karşılık içermeyen dalga geçmeler, imalar, laf etmeler, her şeyin doğrusunu öğretmeler, kısıtlamalar kısacası değersiz hissetmek, eşit olmayan bir ilişkinin temelidir. Eşitsiz ilişkilere mecbur değiliz.

İlişkinizde şiddet yaşıyor olmasanız da bunun bazı kırmızı çizgileri aşmamaya çalıştığınız için olduğunu ve aşmanız hâlinde kötü şeyler olacağını hissettiniz mi?*

İlişkinin "iyiliği" bizim bir şey yapmamamıza, kendimizi tutmamıza, onaylamadığımız hâlde susmamıza, sabretmemize bağlıysa orada bir şeyler yanlış gidiyor demektir. Bu hem eşitsiz bir ilişkinin sinyali hem de, fiziksel olsun olmasın, görünmez de olsa sürekli bir tehdidin varlığının göstergesidir. Korku, tehdit, endişeyle sağlıklı ilişki olamaz.

* Metinler 35 yıl Mor Çatı gönüllü psikologu olmuş Feride Güneri'ye aittir. 

Kamusal Alanda Baskı ve Şiddet

Sokakta, evde ve bir sürü kapalı mekânda, kadınlar başta olmak üzere, kendimizi güvence altına alma zorunluluğu hissediyoruz. Biz her ihtimali değerlendirelim, kendimizi koruyalım ki başımıza bir şey gelmesin diye düşünüyoruz. Bu yalnızca bir grup kadının deneyimi de değil; dünyanın birçok yerinde bu böyle. Halbuki tacizin, şiddetin, istenmeyen davranışın sorumlusu biz değiliz, failin fiilini bizim davranışımız açıklamaz.*

Kendimizi tekinsiz bir ortamda hissettiğimizde ya da sadece güvende miyiz diye teyit etmek için karşımızdakini şöyle bir süzdüğümüz, iç rahatlamasına kavuşmak istediğimiz anlar hepimizin hafızasında var. Halbuki kapalı, açık, iç mekân, dış mekân, her yerde, istediğimiz gibi, özgürce hareket edebilmeliyiz.*

 

* metinler 35 yıl Mor Çatı gönüllü psikologu olmuş Feride Güneri'ye aittir. 

Dijital Şiddet
Facebook’ta kiminle arkadaş olup kiminle olamayacağını söylüyorsa, arkadaşlarını silmeni istiyor veya kendisi siliyorsa, senden izinsiz sosyal medya hesaplarını kullanıyorsa, sosyal medya şifrelerini istiyor veya çalıyorsa, çok fazla arıyor ve mesaj atıyorsa, aramalarına ve mesajlarına karşılık vermediğinde sinirleniyorsa, seninle ilgili, istemediğin veya seni utandıracak şeyler paylaşıyorsa, fotoğraflarını yayımlıyor ya da yayımlamakla tehdit ediyorsa, istemediğin halde cinsel içerikli mesaj ve fotoğraflar yolluyorsa, seni de bu içerikte mesaj ve fotoğraf yollamaya zorluyorsa, telefonunu karıştırıyor, mesajlarına ve fotoğraflarına bakıyorsa, seni kontrol etmek için sürekli konumunu yollamanı istiyorsa... dijital şiddetle karşı karşıyasın demektir. 
Gaslighting

Gaslighting Nedir?

Birini bilinçli bir şekilde sürekli manipüle ederek onun gerçekliğinin yerine kendi gerçekliğini koymaktır. 

Gaslighting'de; failin bilinçli hareket etmesi ve duygusal/maddi çıkar elde etmeyi amaçlaması ölçüttür. Gaslighting için sabit olan failin uyguladığı yöntemden çok, maruz bırakılanın yaşadığı üzerinden "sürekli kendi gerçekliğinden, algı ve hafızasından şüpheye düşmesi" denebilir. 

Gaslighter'ın Alışkanlıkları Nelerdir?

Gaslighting Nasıl Bir Şey?

Love Bombing (Sevgi Bombardımanı)

Love Bombing (Sevgi Bombardımanı) Nedir?

Love bombing (sevgi bombardımanı) manipülasyona dayalı duygusal istismardır. Abartılı sevgi sözleri, gösterişli hareketler ve şaşaalı jestler ile kontrol ve güç kazanmaya yöneliktir. Ben-merkezci, karşı tarafı tedirgin eden ve kendine bağlamaya yönelik bir psikolojik baskı biçimidir. Önce aşk dolu ve ilgi gösterir gibi görünen kişi zaman içerisinde aşağılayıcı ve kontrolcü tavrını açığa çıkarır. Böylece karşı tarafın tekrar ilgi görebilmek için kendisine mahkûm olacağını varsayar.

Love Bomber Ne Yapar?

Ghosting

Ghosting Nedir?

Ghosting, hiçbir iletişim kurmadan veya mesajları, aramaları cevapsız bırakarak aniden ve her şey iyi gider gibi görünürken (genellikle romantik) bir ilişkiyi bitirme -ortadan kaybolma.
Öte yandan, atılan bir mesaja hızla ve her durumda cevap veril(e)memesi ghosting olmayabilir. Ghosting'de insanca bir karşılık verme saygı ve sorumluluğu yoktur. Ghosting'e maruz kalırsanız veya kaldıysanız unutmayın ki bu sizinle değil karşı tarafla ilgilidir.

Homofobi

Homofobi Nedir?

Homofobi sözcüğü eşcinselliğe, eşcinsellere karşı yanlış ve eksik bilgilenişten kaynaklanan, genellemelere dayanan, yeni bilgi ve anlayışlarla karşılaşıldığında değişmeye açık olmayan, olumsuz ve düşmanca tutum, bir önyargı olarak tanımlanır. 

Heteronormativite

Heteronormativite Nedir?

Heteroseksüelliğin "normal" ve tek cinsel yönelim olarak görülmesi, toplumsal değerlerin, kuralların ve yaşam biçimlerinin herkes heteroseksüelmiş gibi kabul edilmesidir. İnsanların kadın ve erkek olarak ikiye ayrılmasını; cinsel ilişkilerin/evliliklerin sadece ve sadece erkek ve kadın arasında olabileceğini ve her cinsiyetin kendine has rolleri olduğunu iddia eden inançlar, düşünceler, normlar bütünüdür.*

 

Mansplaining (Erbilmişlik)

Mansplaining (Erbilmişlik) Nedir?

Mansplaining, bir şeyi bir kadına, onun konu hakkında hiçbir bilgisi olmadığını varsayan küçümseyici bir şekilde açıklamak. 

Mansplaining mi yapıyorum?

Sonuç olarak ne yapmalı?

Toksik Erkeklik

Toksik Erkeklik Nedir?

Toksik erkeklik; öfkeli ve üstenci davranışlar sergilemek, duygularını bastırmak gibi özellikleri yücelten bir erkeklik anlayışının toplum için "zehirli" olduğunu ifade eden güncel bir kavramdır. 

Toksik Erkekliğin Özellikleri